Programråd

Programrådens syfte är att ansvara för att Swerims forskning förankras hos de industriföretag som står bakom ägarsammanslutningarna SSJM respektive MEFOR. Avsikten med Programråden är att dessa ska utgöra en garant för att forskning och övrig verksamhet inom Swerim vid var tid har en inriktning som gagnar industriföretagen.

Programrådet för Materialutveckling och tillverkningstekniker

  • Pontus Sjöberg, Swerim, (Tf. ordförande)
  • Tania Irebo Schwartz, Swerim, adjungerad
  • Daniel Abrahamsson, Gränges
  • Ingegerd Annergren, Scania CV
  • Katarina Eriksson, Gestamp HardTech
  • Joachim Larsson, SSAB
  • Cecilia Lille, Outokumpu
  • Chris Millward, voestalpine Strip Steel
  • Susanne Norgren, Sandvik Coromant
  • Woljciech Osikowicz, Hydro
  • Frans Palmert, Siemens Energy
  • Patrik Ölund, Ovako
  • Martin Östlund, Alleima
  • Eva Lindh-Ulmgren, Alleima (adjungerad)

Programrådet för Metallurgi

  • Mikael Larsson, Swerim (ordförande)
  • Pontus Sjöberg, Swerim (adjungerad)
  • Magnus Ek, Boliden Smelters
  • Nicklas Eklund, LKAB 
  • Sven-Olof Ericsson, Ovako Hofors
  • Eva Friberg, SSAB Europe (Luleå)
  • Björn Haase, Höganäs
  • Medhi Kadkhodabeigi, Eramet Norway
  • Jarmo Lilja, SSAB Europe (Raahe)
  • David Muren, Linde
  • Annelie Papadopoulus, Vargön Alloys
  • Mikael Pettersson, LKAB
  • Susanne Naevermo-Sand, Celsa Nordic
  • Ewa Sjöqvist-Persson, Uddeholms
  • Olle Sundqvist, Alleima
  • Mats Söder, SSAB Special Steels (Oxelösund)
  • Christer Ryman, Jernkontoret (adjungerad)

Programrådet för Värmning och bearbetningsteknik

  • Tania Irebo Schwartz, Swerim (ordförande)
  • Pontus Sjöberg, Swerim (adjungerad)
  • Hans Magnusson, Swerim (adjungerad)
  • Stefan Marth, Swerim (adjungerad)
  • Jonas Petersson, Swerim (adjungerad)
  • Per Emil Back, Gestamp HardTech
  • Katarina Eriksson, Gestamp HardTech
  • Juha Jokisaari, SSAB Europe 
  • Christer Jonsson, SSAB Europe 
  • Jonas Lagergren, SSAB Special Steels
  • Lena Määttä, SSAB
  • Victoria Robertsson, Uddeholms
  • Tomas Nordqvist, Björneborg Steel 
  • Tatu Räsänen, Ovako Bar
  • Fredrik Sandberg, Alleima
  • Patrik Holm, Ovako Sweden
  • Peter Tjerngren, Alleima
  • Kalevi Vainikainen, Outukumpu Stainless
  • Per Åhman, Prevas
  • Rachel Pettersson, Jernkontoret (adjungerad)